alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
/ styczeń 2016
Mattie Schuler, Contributor

Jak dbać o formę i zdrowie w pracy

Sztywna szyja, ból pleców i poczucie ogólnego zastanania - godziny spędzone na siedzeniu w biurze nie odbijają się dobrze na naszym ciele.

Badania przeprowadzone przez Mayo Clinic wykazały, że spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej (w biurze, przed telewizorem, podczas jazdy samochodem) ma negatywny wpływ na nasze ciało: zwiększa ryzyko otyłości, nadciśnienia, zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, a także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ogólnie rzecz biorąc skraca długość życia.

Bez względu na to, jakie ćwiczenie wybierzesz, podejmowanie aktywności, nawet w czasie krótkich przerw w ciągu dnia zmniejsza ryzyko wystąpienia powyższych problemów. Dbanie o odpowiednią postawę podczas pracy w biurze może być proste i dyskretne albo może stanowić towarzyską przerwę dla całego biura. Oto pięć łatwych sposobów na rozruszanie ciała i uwolnienie pokładów energii.

Wstań

Siedzenie na piłce, lub specjalnym krześle z piłką angażuje mięśnie tułowia w znacznie większym stopniu niż siedzenie na zwykłym krześle. Żeby raz na zawsze skończyć z siedzeniem w pracy kup biurko z opcją stania. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez British Journal of Sports Medicine ludzie wykonujący siedzącą pracę powinni stać lub angażować się w inne lekkie aktywności przez dwie godziny w ciągu dnia i stopniowo wydłużać ten czas nawet do czterech godzin.

Rozwiązaniem mogą być właśnie biurka z opcją stojącą, które można podnieść lub opuścić w zależności od potrzeby, lub specjalne nadbudówki, które również umożliwiają pracę w pozycji stojącej przy zwykłym biurku. (zawsze możesz stworzyć własną wersję tego rozwiązania za pomocą dużych pudeł lub kilku książek). Jeśli to dla Ciebie za mało, kup biurko z ruchomym blatem, dzięki któremu będziesz stać równocześnie pracując nad stabilizacją i mięśniami tułowia.

Siedź poprawnie

Jasne, że zawsze warto wstać i trochę się rozruszać, ale czasem zwyczajnie nie możemy sobie na to pozwolić. W takich sytuacjach dbaj o prawidłową postawę. Ustaw krzesło na prawidłowej wysokości - tak, by stopy leżały płasko na ziemi, kolana i biodra były zgięte pod kątem 90 stopni, zaś dolny odcinek kręgosłupa płasko przylegał do oparcia krzesła.

Rusz się na lunch

Skorzystaj z przerwy na lunch, ale wykorzystaj ją na wyjście z biura lub wypad na siłownię - możesz potem zjeść przed komputerem. Przejdź się na spacer, albo skocz na jogę. Zobaczysz, że będziesz wtedy w stanie nawet zrezygnować z kawy. Ruch i świeże powietrze dodadzą Ci energii na resztę dnia.

Rozchodź to

Kiedy tylko możesz zrób kilka dodatkowych kroków. Korzystaj z najdalej położonej łazienki, wybieraj schody zamiast windy, albo przejdź się do biura kolegi zamiast wysyłać mu email. Próbuj umawiać się na spotkania poza biurem lub prowadź rozmowy chodząc. Badania wykazały, że nasza kreatywność wzrasta o 60 procent kiedy chodzimy w porównaniu do siedzenia. Chyba nie musimy dalej argumentować? Czas na awans!

Rozciągaj się

Potrzebujesz przerw na rozciąganie tak samo, jak potrzebujesz ich na stanie i chodzenie. To mogą być proste ruchy okrężne głową i ramionami, chwytanie się rękami na krzyż za łopatkami lub rozciąganie klatki piersiowej podczas łączenia dłoni za plecami. Jeśli mamy ochotę na trochę intensywniejsze rozciąganie możemy założyć nogę na nogę i schylić się - ta pozycja świetnie rozciąga biodra, mięśnie pośladkowe i dolne partie kręgosłupa. Sama pozycja zaś przypomina cyfrę cztery. Możesz też wyprostować nogi siedząc na krześle i schylić się do nich by rozciągnąć ścięgna. Jeśli wiecznie zapominasz żeby się porozciągać ustaw sobie budzik lub skorzystaj z aplikacji, np. Stand Up! ,która co jakiś czas przypomina Ci, że czas się na chwilę ruszyć.

Przerwa na sport

Jeśli w Twoim biurze jest taka możliwość zaproponuj sportowe piątki, podczas których co godzinę wspólnie wykonujecie pompki, krzesełka przy ścianie i przysiady. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś bardziej dyskretnego, skrzyżuj nogi, gdy siedzisz na krześle. Połóż ręce na podłokietnikach, napnij tułów i spóbuj wyciągnąć się do góry unosząc przy tym ciało z krzesła na tak długo jak tylko potrafisz. Dla lepszych efektów powtórz pięć razy. Możesz też siedząc prosto na krześle, po kolei unosić nogi - angażujesz w ten sposób mięśnie czworogłowe uda. Spróbuj utrzymać nogę w górze przez kilka sekund, po czym unieś ją jeszcze odrobinę wyżej i ponownie zatrzymaj. Powtarzaj na każdą nogę dopóki nie poczujesz się rozciągnięty.

/ styczeń 2016
Mattie Schuler, Contributor