alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Experts / wrzesień 2016
Natalie Chladek, Global Newsroom

Kobiety sportu cenią sobie przyjaźń

330 000 mieszkańców Islandii sprawia, że ten kraj jest na 180. miejscu pod względem liczebności. Od 1908 roku Islandczycy zdobyli jedynie 4 medale olimpijskie.

Jest to również ojczyzna Katrin DavidsdottirAnnie Thorisdottir, które po dwa razy wygrywały Reebok CrossFit Games, co oznacza, że tryumfowały one w blisko połowie organizowanych od 10 lat mistrzostw!  

Katrin Davidsdottir znalazła w swoim kraju wzorce, które pozwoliły jej osiągnąć sukces. Katrin jest byłą gimnastyczką. Swoje pierwsze zajęcia CrossFit wspomina jako coś przytłaczającego – niczym pierwszy kontakt z całkowicie obcym językiem. Ale dzięki Annie Thorisdottir, Katrin znalazła inspirację, aby odrzucić wizję perfekcji i po prostu stawać się lepszą. I silniejszą.  

„Na Islandii mamy wiele inspirujących kobiet", mówi Katrin. „Pamiętam, że widząc Annie wygrywającą CrossFit Games, uświadomiłam sobie swój cel.  A mając takie wzorce jak ona, jak widać, wszystko jest możliwe".

Trenując w tym samym miejscu, Katrin i Annie zbudowały więź, u podstaw której znalazł się CrossFit. „Wspieramy się nawzajem i jestem szczęśliwa mogąc mieć ją obok siebie", mówi Katrin. „To prawdziwy zaszczyt być jej przyjaciółką".  

Kathrine Switzer,  pierwsza kobieta, która w 1967 roku przebiegła Maraton Bostoński, odkryła ten sam sens przyjaźni w bieganiu.  

„Kiedy trenujesz z inną kobietą, szybko się orientujesz, że chodzi nie tylko o trening, bieganie czy o lepsze wyniki", mówi Kathrine. „Sensem i sednem jest komunikacja i przyjaźń".

Kathrine Switzer mówi również o innych kobietach, będących dla niej wzorem: królowej Elżbiecie I, Glorii Steinem i Angeli Merkel. „To kobiety, które porwały się na niemożliwe i udowodniły, że jednak można to zrobić." – mówi. Jej zdaniem, bieganie jest sposobem na nawiązywanie i utrwalanie więzi między ludźmi.

To przekonanie doprowadziło Katherinę do założenia organizacji o nazwie 261 Fearless, której celem jest łączenie i wzmacnianie pozycji kobiet na całym świecie poprzez bieganie. Nie chodzi w tym przypadku o dążenie do doskonałości sportowej, ale o platformę, która umożliwia kobietom utworzenie społeczności, niezależnie od ich umiejętności, szybkości i poziomu.    

„Bieganie całkowicie wymyka się ocenom. Kiedy z kimś biegasz, okazuje się, że stajecie się sobie bliżsi, towarzyszycie sobie w sposób wręcz absolutny. Kobiety, które biegają razem, dzielą się ze sobą sekretami swojej duszy". 

Tancerka Reebok Danielle Peazar powtarza to samo w odniesieniu do własnej kariery.  

„Wielu moich przyjaciół to również tancerze, zauważyłam, że wszyscy jesteśmy bardzo zdeterminowani w naszym dążeniu do sukcesu, a zachęta i wsparcie, jakie od nich dostaję, jest rzeczywiście niesamowite," mówi Danielle.  

We wspólnocie z innymi tancerzami Danielle znajduje pokrewieństwo pasji i inspirację.

„Podczas zajęć fitness czy tańca wolę być z przyjaciółmi, ponieważ mam wrażenie, że nawzajem napędzamy się bardziej, niż gdybyśmy pracowali sami".  

Oprócz tych przypadków, gdy przyjaźń łączy sportowców, uprawiających tę samą dyscyplinę, przyjaźnie mogą także wykraczać poza ten obszar, stanowiąc ważną odskocznię od sportu.  

Zawodniczka UFC Claudia Gadelha traktuje krąg swoich przyjaciół jako niezbędne wsparcie w codzinnym życiu.   

„To bardzo ważne, aby mieć przyjaciół, z którymi można spędzać czas i uwolnić się od stresu, z jakim masz do czynienia dzień po dniu, bo to wcale nie jest łatwe", mówi Claudia. „Przyjaciele dają zawsze dobrą energię".

Claudia Gadelha, której harmonogram jest napięty do granic możliwości, włączając w to trzy treningi dziennie, uważa, że samotna natura walki nie do końca współgra z tym, co stoi za jej sukcesem.  

Do oktagonu wchodzi się samemu, żeby walczyć o życie i zwycięstwo, jednak za tobą zawsze stoi wiele osób, które pomogły ci się przygotować", mówi Claudia, która ze swoimi przyjaciółmi pozostaje również w kontakcie za pośrednictwem Twittera i Instagrama: #teamgadelha.

Chociaż media społecznościowe są wychwalane za globalny zasięg, to gwiazda UFC Ronda Rousey uważa, że dzięki przyjaciołom twardo stąpa po ziemi w sztucznym, ukształtowanym przez media społecznościowe świecie.  

„Twoje postrzeganie rzeczywistości jest naprawdę kontrolowane przez ludzi, którzy są bezpośrednio wokół ciebie, a oni zawsze odzwierciedlają to, co dla ciebie jest prawdziwe", powiedziała Ronda podczas kampanii Reebok #PerfectNever, poświęconej równouprawnieniu kobiet i ich samoakceptacji . „Krąg moich najbliższych przyjaciół jest bardzo wąski i staram się, jak to tylko możliwe, zachować równowagę w moich relacjach międzyludzkich". 

Uczciwość w relacjach między Rondą a jej przyjaciółmi może stać się wzorem dla kobiet, będących pod nieustanną presją, aby sprostać nieosiągalnym standardom. 

„Wiele kobiet żyje pod presją uszczęśliwiania wszystkich wokół siebie”, twierdzi Ronda. „Światu potrzebne są przykłady, które pokażą, że choć nie wszyscy i nie zawsze będą Cię lubić, to życie toczy się dalej, a Ty możesz spokojnie z tym żyć i wciąż kochać siebie”.

Experts / wrzesień 2016
Natalie Chladek, Global Newsroom