alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Experts / listopad 2016
Maureen Quirk, Global Newsroom

Poznaj wschodzącą gwiazdę podnoszenia ciężarów

Większość szesnastolatków po szkole gra w „Call of Duty", zajada się frytkami i łazi po mieście z kumplami. CJ Cummings nie jest tu wyjątkiem, ale w jego przypadku dochodzi jeszcze jedna czynność.

Podnoszenie ciężarów. I to nie byle jakich ciężarów.

Urodzony w Beaufort, w Południowej Karolinie, ma na swoim koncie szereg rekordów kraju i kontynentu, a nawet rekordów świata w podnoszeniu ciężarów. Znalazł się również na pierwszych stronach takich mediów jak Wall Street Journal dzięki swojemu niezwykłemu talentowi.

To sprawiło, że w naturalny sposób został wybrany przez Reebok jako konsultant podczas tworzenia nowych butów do podnoszenia ciężarów: Legacy Lifter, które swoją premierę będą miały 1 stycznia.

Buty Legacy Lifter wyróżniają się stabilnością – dzięki dającej pełną kontrolę wysokiej i szerokiej podstawie – oraz anatomicznym kształtem, który komfortowo otula stopy. Kiedy na sztandze znajduje się maksymalne obciążenie, oplatające paski i trzymający stopy system wiązania pomaga sportowcom mocno osadzić stopy na podłożu.  

„Po raz pierwszy w życiu miałem okazję zobaczyć jak projektuje się buty. To jest niesamowite", mówi o swoim udziale. „Kiedy przyjechałem do Bostonu, pokazano mi projekt i cały proces tworzenia".

Po raz pierwszy w życiu miałem okazję zobaczyć, jak projektuje się buty. To jest niesamowite.

CJ Cummings trenował w butach Legacy Lifter od ich najwcześniejszego prototypu, który był gotowy w grudniu 2015. Stwierdził, że lubi je głównie dlatego, że są o wiele wygodniejsze, niż jakiekolwiek buty do podnoszenia ciężarów, jakich dotąd używał. legacy-lifter-cj-shoe

CJ ma dopiero 16 lat, mnóstwo sukcesów na koncie, ale jego kariera dopiero się rozkręca.

„Podnoszenie ciężarów zacząłem trenować w wieku 10 lat", mówi Cummings. „Nie mieliśmy z bratem nic do roboty, ponieważ do tej pory graliśmy w futbol amerykański oraz koszykówkę, a sezon się skończył. Nasza siostra wyciągnęła nas z pokojów i zabrała na siłownię. Początkowo chcieliśmy po prostu zbudować siłę do gry w futbol, ale szybko stało się to dla nas całkiem nowym sportem".

Półtora roku później, trener Rayford Jones, zauważył, że wyniki Cummingsa są znacznie lepsze, niż wynikałoby to z jego warunków fizycznych i wieku. Wszystkie inne dyscypliny poszły więc w odstawkę i Cummings skupił się na podnoszeniu ciężarów. 

„Trenuję od poniedziałku do piątku, od półtorej do dwóch godzin dziennie", mówi.

Chociaż znany jest jako rekordzista świata, to mówi o sobie: „Jestem po prostu zwykłym dzieciakiem".

Jestem po prostu zwykłym dzieciakiem.

„Istnieje granica między moim życiem sportowym a życiem nastolatka", dodaje Cummings, który prowadzi już pełnowymiarowe życie zawodowe, wraz z obowiązkami, wynikającymi ze sponsoringu takich firm jak Reebok, czy z międzynarodowych podróży.

Cummings podkreśla, że podróżowanie jest jego ulubionym „skutkiem ubocznym" odnoszonych przez niego sukcesów. 

legacy-lifter-cj-shoe-2„Móc podróżować i zwiedzać świat robiąc to, co kocham, to jest po prostu rewelacja", mówi i dodaje, że jego ulubionym miejscem jest... Polska. 

Cummings dodaje, że czasami denerwuje się podczas zawodów, ale stara się je traktować jak trening.

„Trener zawsze powtarza: – Idź się bawić. Na koniec dnia słońce wciąż będzie świecić, a ludzie nadal będą Cię kochać. Więc idź i po prostu się baw".

Poza projektowaniem najlepszych butów wspólnie z Reebokiem i podróżami po całym świecie, jest też zwykłym uczniem, który spędza za dużo czasu ze smartfonem w ręku (tak twierdzi jego mama) i zajada się fastfoodami podczas spotkań z przyjaciółmi.

Mimo swoich sukcesów, Cummings ręczy, że przez równieśników jest nadal traktowany jak ten sam CJ, co wcześniej.

„Oni zawsze pytają mnie, kiedy mam następne zawody, ale to wszystko", mówi Cummings, który nie zamierza w najbliższym czasie rezygnować z podnoszenia ciężarów.

„Jestem pewien, że mogę jeszcze wiele osiągnąć w tym sporcie. Muszę tylko dalej ciężko pracować i kolejne rekordy są w moim zasięgu. Mam nadzieję, że przywiozę kiedyś złoty medal igrzysk olimpijskich dla mojego kraju."

Jestem pewien że mogę jeszcze wiele osiągnąć w tym sporcie. Muszę tylko dalej ciężko pracować i kolejne rekordy są w moim zasięgu. Mam nadzieję, że przywiozę kiedyś złoty medal igrzysk olimpijskich dla mojego kraju.

legacy-lifter-cj-1

Obserwuj @Reebok w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z zawodami i innymi wydarzeniami dotyczącymi Cummingsa. O butach Legacy Lifter więcej dowiesz się tutaj.

 
Experts / listopad 2016
Maureen Quirk, Global Newsroom