alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Running / sierpień 2017
Natalie Chladek, Global Newsroom

Kiedy zdaniem ekspertów należy wymienić buty do biegania?

Niezależnie, czy biegasz ze śródstopia czy z pięty, masz wysokie podbicie czy niskie - dla dobra Twojej formy i zdrowia, warto zadbać o to, w czym biegasz.

Dobrze wiemy, że jeśli w starych butach pobiliśmy niejedną życiówkę, trudno odesłać je na emeryturę. Tymczasem regularna wymiana obuwia biegowego to podstawa utrzymania formy i ochrony przed kontuzjami. 

Tabelka powyżej pozwala ocenić, jak często wymieniać buty biegowe. Opieramy się na dystansie przebieganym w ciągu tygodnia. 

Eksperci są zgodni, że buty biegowe należy wymieniać co 500 – 800 kilometrów.  Pierwszym, oczywistym sygnałem są oznaki zużycia i starcia. 

„Każdy biegacz ma inne potrzeby, ale ślady zużycia, np. ścieranie się gumowej podeszwy, powinny dać jednoznaczny sygnał: wymieniam buty”, mówi Keith Stern, szef zespołu badań i analiz w Reebok. 

Poza przebieganym dystansem, istnieje szereg innych czynników, które wpływają na częstotliwość wymiany butów biegowych.  Jeśli trenujemy na miękkich ścieżkach czy trawie, buty wytrzymają dłużej niż przy użytkowaniu na twardych nawierzchniach.  

Innym prostym sposobem przedłużenia życia butów jest używanie ich tylko do biegania. Wytrzymają znacznie dłużej, jeśli nie będziemy zakładać ich do siłowni czy innych zadań.

Poza normalnym eksploatowaniem się buta, głównym powodem wymiany jest zużywanie się pianki podeszwy. 

„Pod wpływem ciężaru ciała pianka w bucie oddaje energię przy każdym kroku” – mówi Stern. 

„Jednak z czasem pianka traci elastyczność, a jej struktura stopniowo niszczy się pod wpływem powtarzającego się nacisku.  Czujesz wtedy, że but oddaje mniej energii i nie jest już tak miękki”.

Poza ciężarem, czynnikami niszczącymi amortyzację są również sposób biegania oraz otoczenie.

Reebok Floatride, nasze docenione przez eksperów buty do biegania, mają unikatową piankę amortyzującą. Zaprojektowano ją tak, by doskonale reagowała na nacisk, a jednocześnie była odporna na zużycie. 

Warunki terenowe, a nawet temperatura otoczenia wpływają na żywotność amortyzacji Twojego buta równie silnie jak sposób, w jaki biegasz” – mówi Stern.  „To z jaką siłą stąpasz, jaka część Twojej stopy pierwsza dotyka podłoża i to, jak długo Twoje buty mają kontakt podłożem, ma wpływ na trwałość amortyzacji”.

W Reebok Floatride wyjątkowy jest zarówno sposób wytwarzania jak i struktura chemiczna pianki podeszwy. Dzięki temu mamy system amortyzujący znacząco inny od tradycyjnych.  

Oznacza to, że możesz biegać dłużej i dalej, zanim będziesz musiał wymienić swoje buty na nowe.

Jak często wymieniasz swoje buty do biegania?  Daj nam znać na Instagramie @Reebokpl!

Running / sierpień 2017
Natalie Chladek, Global Newsroom