alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Experts / sierpień 2017
Maureen Quirk, Global Newsroom

Przysiad: 3 błędy, które możesz szybko naprawić

Znasz to ćwiczenie. Jeśli chodzisz na boot camp, trening interwałowy czy boks, już je wykonujesz: przysiad, czyli squat.

Podstawowe ćwiczenie, którego większość z nas nie wykonuje prawidłowo.

„Przysiady są tak popularne, że ludzie rutynowo dołączają je do swojej listy powtórzeń” – mówi trenerka Reebok i ośmiokrotna uczestniczka CrossFit Games,Stacie Tovar

„A nawet zbyt popularne - bo każdy przyjmuje, że wie, jak je wykonać, podczas, gdy nie nauczyliśmy się robić ich poprawnie”.

Dziś możesz to zmienić.  

„Gdy ja prowadzę trening” – mówi Tovar, która jest właścicielką CrossFit Omaha w stanie Nebraska - „uczestnicy nie dodają obciążeń, dopóki po mistrzowsku nie wykonują czystego air squata.

„Przysiad bez obciążenia to Twój punkt wyjścia” – kontynuuje trenerka.

stacie-tovar-squat-correct

Proste, prawda?  

Nie do końca. Tovar chce, żebyśmy zrozumieli, że przysiad jest wyjątkowo złożonym ruchem.

„Dopóki nie ćwiczysz z trenerem, trudno Ci zrozumieć, co robisz nieprawidłowo”.

Lata doświadczenia pozwoliły Tovar zidentyfikować 3 podstawowe błędy, które można poprawić praktycznie od razu.  

1. Stawanie na palcach

stacie-tovar-squat-on-toes

Podczas wykonywania przysiadu, całe stopy powinny dotykać podłoża. Tymczasem mamy tendencje do stawania na palcach.

„Sądzisz, że i Ty to robisz?” „Poruszaj palcami u nóg” – radzi Tovar. „W ten sposób zmusisz się do opuszczenia pięty”. „I to jest poprawna postawa”.  

2. Opadanie klatki piersiowej

stacie-tovar-squat-chest-caving

Opadanie klatki piersiowej do przodu podczas przysiadów może być wynikiem zmęczenia. W trakcie wyczerpującego treningu mamy naturalne tendencje do szukania oparcia. Recepta jest prosta: Wypinamy lekko klatkę piersiową.

Tovar mówi, że najprostszym sposobem uniknięcia tego błędu, jest wysunięcie klatki piersiowej. "Jeśli nie myślisz o tym podczas ćwiczenia, prawdopodobnie nie wykonujesz przysiadu prawidłowo". "Ten błąd jest najczęściej wynikiem braku skupienia".

3. Kolana schodzą się do wewnątrz

stacie-tovar-squat-knees-in

Jeśli podczas przysiadu twoje kolana schodzą się do środka, pamiętaj o oczywistym: Staraj się odwodzić je na zewnątrz.

„Ale kiedy odwodzisz kolana, pamiętaj, że muszą pozostać w jednej linii z palcami stóp” – mówi Tovar. "Upewnij się, że kolana nie wychodzą poza tę linię, bo to powodowałoby takie same problemy z równowagą, jak zginanie kolan do środka”.

Czy uwagi Tovar pomogły Ci poprawić Twoje przysiady? Koniecznie daj nam znać na Instagramie @Reebokpl.

Experts / sierpień 2017
Maureen Quirk, Global Newsroom