alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
CrossFit® / sierpień 2017
Maureen Quirk, Global Newsroom

Mike Burgener i jego "wycisk dla geriatryków"

Jeśli trenujesz CrossFit, na pewno robisz Rozgrzewkę Burgenera. “Dół… góra”; "łokcie wysoko i na zewnątrz” – tak, tak, to właśnie to.

Znasz już ruchy, teraz poznaj człowieka.

Uwaga, ciężarowcy: rozumiemy Was - trudno uwierzyć, że ktoś nie zna najdłużej pracującego i pewnie najbardziej utytułowanego trenera podnoszenia ciężarów.

Ale spokojnie. Członkowie ponad 13 tysięcy CrossFit boxów na całym świecie, właśnie dowiadują się, kto wymyślił im rozgrzewkę.  

Panie i Panowie: oto Mike Burgener, trener od 50 lat. Ta liczba będzie mniej szokująca, gdy uzmysłowimy sobie, że Mike właśnie skończył 71 lat. Na swoim koncie ma prestiżowy tytuł "Trenera Roku" przyznany przez organizację US Weightlifting i certyfikat trenera klasy 5 International Weightlifting.

Ale to przyjaźń, a nie CV doprowadziła Mike’a do miejsca jakie zajmuje w światowej kulturze CrossFit.

- “Greg Glassman [założyciel CrossFit] zadzwonił do mnie ze sprawą" - wspomina Mike. - "zapytał, czy to ja prowadzę szkolenia z olimpijskiego podnoszenia ciężarów”. “Chciał przysyłać sportowców do mojej siłowni w Santa Cruz i szkolić ich na certyfikat US Weightlifting”.

To był rok 2005, pierwsze lata Crossfit, ale podnoszenie ciężarów już wtedy było podstawą treningu.

"Glassmanowi spodobało się, jak pracuję. Poczuliśmy, że mamy podobne podejście do sportu i do życia” – mówi Burgener.

Glassmanowi spodobało się, jak pracuję. Poczuliśmy, że mamy podobne podejście do sportu i do życia.

Wkrótce Glassman odezwał się znowu: zaprosił Burgenera, by uczył podnoszenia ciężarów na seminarium CrossFit w Kolorado. Przenaczone było dla żołnierzy i ratowników. To był początek ich stałej współpracy.

"Raz w miesiącu wsiadałem na motor i jechałem do Santa Cruz, na trzygodzinne seminarium" - opowiada Mike. "Żona, patrzyła na mnie jak na geniusza: po raz pierwszy w życiu płacono mi za trenowanie innych".

"Geniusz?" Sądzimy, że żona Mike’a nie myli się ani odrobinę.

Glassman postanowił stworzyć samodzielny kurs CrossFit Weightlifting. Mike'a został szefem trenerów. Wkrótce jego zajęcia pękały w szwach.

"Niewielu ludzi wystartuje w CrossFit Games" - tłumaczy Mike. "Jeszcze mniej weźmie udział w Olimpiadzie. Natomiast większość potrzebuje motywacji i stałego kontaktu z trenerem... czyli ze mną".

Niewielu ludzi wystartuje w CrossFit Games. Jeszcze mniej weźmie udział w Olimpiadzie. Natomiast większość potrzebuje motywacji i stałego kontaktu z trenerem... czyli ze mną.

Mike wie, co mówi. Wystarczy spojrzeć, jak zatłoczony jest na codzień Mike's Gym, legendarny klub do ćwiczeń o powierzchni 180 metrów kwadratowych, który Burgener stworzył ze swojego podwójnego garażu w 1985 roku. Funkcjonuje do dziś, oferując treningi CrossFit. A Burgener? Nadal wykonuje WODy.

"Nasza grupa spotyka się w każdy poniedziałek, środę i piątek. Nazwaliśmy się Geezer CrossFit, czyli CrossFit dla geriatryków" - śmieje się Mike.

"Skalujemy ćwiczenia odpowiednio do wieku".

 

#geezeragegroups

A post shared by Coach Burgener (@mikeburgener) on Feb 15, 2017 at 12:53pm PST

Mike podkreśla jednak, że niezależnie od skalowania, Geezer CrossFit to nie żarty.

"Pracujemy bardzo, bardzo ciężko", mówi. I nie przesadza:

"Nasz 82-letni uczestnik wprowadził zwyczaj urodzinowych wyzwań" "W ubiegłym roku, na moje 70 urodziny, miałem za zadanie podciągnąć się 300 razy w godzinę. W ciągu 60 minut zrobiłem 355 pełnych podciągnieć".

Nasz 82-letni uczestnik wprowadził zwyczaj urodzinowych wyzwań. W ubiegłym roku, na moje 70 urodziny, miałem za zadanie podciągnąć się 300 razy w godzinę. W ciągu 60 minut zrobiłem 355 pełnych podciągnieć".

“Inny trenujący na swoje 73. urodziny zrobił 173 burpee w 60 minut. Jak widać, nieźle się bawimy, ale i dokładamy do pieca".

Warto przyjrzeć się Mike'owi podczas treningu - daje z siebie wszystko, niezależnie, czy przygotowuje uczestników Reebok CrossFit Games, czy prowadzi Beginners WOD.

"Potrafi wyszkolić każdego" - mówi Conor Murphy,finalista Reebok Crossfit Games 2017, podczas, gdy obserwuje, jak Burgener kieruje grupą.

Siedzący obok Murphy'ego sześciokrotny uczestnik Crossfit Games, Austin Malleolo potakuje:

"Mike ma głęboką wiedzę, ale przekazuje ją bezboleśnie. To tak, jakbyś robił doktorat w liceum" - mówi obrazowo.

Mike ma głęboką wiedzę, ale przekazuje ją bezboleśnie. To tak, jakbyś robił doktorat w liceum.

mike-burgener-weightlifting-4

mike-burgener-weightlifting-5

Więcej o Mike'u - obserwuj jego profil   i CrossFit Weightlifting   na Instagramie. 

CrossFit® / sierpień 2017
Maureen Quirk, Global Newsroom