alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Style / lipiec 2018
Danielle Rines, Global Newsroom

Aztrek: Nieoczekiwany powrót w wielkim stylu modelu OG z lat 90.

Lata 90. powróciły. Ten trend widać na wybiegach i na Instagramie. Reebok Classic robi krok dalej, wprowadzając na rynek jeden ze swoich kultowych modeli sprzed lat.

Spójrzcie: Reebok Classic sięga do archiwum i przywraca oryginalne sneakery Aztrek.

Zadebiutowały w 1993 roku jako innowacyjne buty do biegania. Wyróżniały się funkcjonalnością i wyrazistym designem a także nowatorską technologią Hexalite. Osobą odpowiedzialną za powstanie teog wyjątkowego buta był Christian Tresser, ex-piłkarz i debiutujący projektant o nowatorskiej wizji.

„Aztrek to pierwsze buty, nad którymi pracowałem w swojej karierze. W tamtym czasie nie wiedziałem zbyt wiele o butach do biegania – a tak naprawdę, nie wiedziałem nic o projektowaniu butów w ogóle. Byłem nowicjuszem w branży i posługiwałem się wyłącznie intuicją", mówi Tresser.

A jednak udało się. Sukces butów Aztrek autorstwa Tressera zainspirował Reebok do wejścia na nową drogę w projektowaniu.

W latach 90, dekadzie zdominowanej przez styl grunge i hip-hopowe teledyski, Reebok wspiął się na szczyt. 

W tamtych czasach projektanci nie musieli kierować się tym, co zrobiono wcześniej. Dzięki temu designerzy Reeboka mogli myśleć nieszablonowo, przełamywać granice i cieszyć się nieskrępowaną swobodą. Projekt Aztrek powstał dzięki śmiałej wizji i odręcznym szkicom. 

 

The first shoe I designed after being hired in ‘91. The 1992 Reebok Aztrek.

A post shared by Christian Tresser (@christiantresser) on Jan 15, 2018 at 10:04am PST

„Nie wiedziałem do końca, co z tego wyjdzie, ale chciałem, żeby te buty wyglądały inaczej i łączyły rzeczy, które zazwyczaj nie są kojarzone” - wspomina Christian.

 

„Patrzyłem na ten asymetryczny pomysł, próbując różnych rzeczy. Chyba nie powinienem przyznawać się, że nie wiedziałem, co robię. Posługiwałem się przecież intuicją i przełamywałem konwencje dotychczasowego projektowania butów".

Lata 90. były epoką indywidualizmu. Ludzie wyrażali siebie poprzez ubrania i dodatki. Ćwierć wieku od swojej premiery, buty Aztrek pozostają w dalszym ciągu uderzającą sportową wizją w stylu retro.

„Nie miałem zbyt wielkiej wiedzy na temat produkcji butów i uważam, że dobrze się stało, że nie hamowały mnie ograniczenia, o których zwyczajnie nie wiedziałem. To zupełna magia - przychodzi ktoś, kto nie ma pojęcia o ograniczeniach i przełamuje bariery”.

Aztrek w nowej odsłonie potwierdza swoją ponadczasowość. Te sneakery z lat 90. które wyszły poza swoją epokę, w przyszłości wciąż będą miały wpływ na styl i design.

Choć powstały we wczesnych latach 90., zanim internet i media społecznościowe zawojowały nasze życie, Aztrek wracają na szczyt, jakby nigdy go nie opuszczały. Dzięki nim Twoja kolekcja sneakerów może stać się jeszcze bogatsza.

Style / lipiec 2018
Danielle Rines, Global Newsroom
Tagi