alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
Style / grudzień 2020
Youngmin Kang

Youngmin Kang zmienia oblicze designu

Projektant Youngmin Kang, zainspirowany modelem Reebok Classic Leather Legacy, stworzył unikatowe krzesło z plastiku pochodzącego z recyklingu. Opowiedział nam, co go inspiruje, jak stara się zmieniać świat i co chce po sobie zostawić.

Youngmin Kang udowadnia, że to, co dla jednych jest odpadem, dla innych stanowi cenny materiał, który nadaje się do ponownego wykorzystania. Jego twórczość przesuwa granice designu, pokazując nowe zastosowanie starych materiałów. Kolektyw artystów1S1T z siedzibą w Seulu, do której należy Kang, zmienia nasze postrzeganie odpadów. Youngmin twierdzi, że nie tworzy rzeczy po prostu ładnych – tworzy to, co najlepiej definiuje jego generację.
 
Najnowsza kolekcja Reebok Classic Leather Legacy  dotyka tematu społeczności i pozytywnych innowacji tworzonych przez ludzi na całym świecie. Model inspirowany butami biegowymi z lat 70. sam zapisał się na kartach historii. Z myślą o planecie najnowsza wersja butów ma cholewkę wykonaną w co najmniej 30% z materiałów pochodzących z recyklingu. 
 
Jak wygląda proces tworzenia mebli z recyklingu? Najpierw Kang zbiera plastikowe odpady, które następnie przetapia i przerabia na unikatowe meble. W ramach współpracy z Reebok Kang stworzył barwny mebel inspirowany kolorystyką butów Classic Leather Legacy. Kang chciałby, aby jego praca zmieniła narrację wokół kwestii recyklingu w Korei Południowej. Sprawdź, co projektant mówi o współpracy z Reebok i jak znajduje inspiracje w tych trudnych czasach.
 
Reebok: Skąd bierze się Twoja pasja do tworzenia? 
 
Kang: Przede wszystkim chciałbym pokazać ludziom, że z odpadów da się zrobić coś pięknego. Więc gdy jedni wykorzystują naturalne materiały, ja tworzę przedmioty z odpadów, których nikt już nie chce i w których nikt nie widzi potencjału. Lubię archiwizować zdjęcia rzeczy użytku codziennego. To moje źródło inspiracji, bo często odnajduję radość w rzeczach, których nikt nie chce. Szczególnie gdy widzę starszych ludzi, którzy naprawiają i używają wyrzucone na śmietnik przedmioty, czuję przypływ twórczych mocy.
 
Youngmin1
 
Reebok: Czego nauczyła Cię Twoja praca o innych i o samym sobie?
 
Kang: Gdy pierwszy raz zobaczyłem w fabryce plastikowe odpady, poczułem się świetnie. Jakbym dostał do ręki zupełnie nowy materiał.
Dla wielu ludzi odpad to odpad, nawet jeśli robię z nich coś zupełnie nowego. Gdy stworzyłem mniej więcej 20 krzeseł, dowiedziałem się, że ludziom podoba się moja praca i co więcej, że zaczyna ona zmieniać ich perspektywę. I zauważyłem, że jeśli wiele osób potwierdzi wartość Twojej pracy, to ma to realne przełożenie na sposób myślenia kolejnych osób.
 
Reebok: Jak zmieniła się Twoja praca w tych trudnych czasach? 
 
Kang: Na początku tego roku odbyła się wystawa poświęcona mojej twórczości. Potem przez długi czas przygotowywałem się na targi designu w Mediolanie, ale wirus pokrzyżował te plany. Poczucie straty było we mnie głęboko zakorzenione. Ale potem dodało mi to nowych sił. I gdy nadeszła nowa propozycja, byłem już gotowy.
 
Rozpocząłem nowy projekt we współpracy z pewną fabryką oraz z kolegą, który podziela moje projektowe cele. Może gdyby nie to poczucie straty, nie wszedłbym w ten projekt. Podczas wizyty w fabryce zobaczyłem w plastikowych odpadach coś znacznie więcej. To były początki „1S1T” – naszego kolektywu projektantów. Jesteśmy grupą artystów, którzy chcą przesuwać granice designu, tworząc przy tym swoją własną historię. Krzesło wykonane z przetopionego plastiku z recyklingu jest naszym pierwszym projektem. 
 
Youngmin2
 
Reebok: Skąd czerpałeś inspiracje przy projekcie Reebok Classic Leather Legacy? 
 
Kang: Staraliśmy się na nowo zinterpretować design mebli w świetle mody streetowej, a nie mody jako takiej. W porównaniu z szybko zmieniającą się sceną mody, design wydaje się dość ograniczony i niezbyt postępowy. Interesuje mnie dynamika mody ulicznej i dekonstrukcja. Chciałem wpleść te dwa pomysły w nasz projekt.
 
Zapożyczyłem kompozycję kolorystyczną z rożnych butów z tej kolekcji i gdy przeniosłem je na moje materiały, okazało się, że świetnie pasują do mojego wyobrażenia. Nowe zestawienie kolorów w kolekcji butów Reebok składa się z jednej barwy, która do tej pory nie pojawiała się za często na scenie, i to był kolejny impuls w procesie kreatywnym. Moja praca nawiązuje kolorystyką do barw różnych modeli butów z tej kolekcji.
 
Kompozycja kolorów nie przywołuje na myśl barw żadnej konkretnej marki, co zapewniło mi wolność tworzenia. Bardzo nas ucieszyła możliwość tej współpracy. Nie mogliśmy przegapić takiej szansy, by wspierać innych i pomóc ludziom zrozumieć nasze twórcze cele.
 
Youngmin3
 
Reebok: W jaki sposób wspierasz ludzi ze swojej społeczności? 
 
Kang: „1S1T” jest tego świetnym przykładem. Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie będziemy eksperymentować z designem. Stajemy przed nowym wyzwaniem i zadajemy sobie pytanie: czym jest design? Wierzymy, że w ten sposób możemy przesuwać jego granice i tworzyć coś swojego. To właśnie jest proces twórczy.
 
Dostaliśmy bardzo dużo wsparcia od niesamowitych ludzi z Mediolanu i Nowego Jorku. To guru i mentorzy w tej branży. Po prostu pojawili się w naszym życiu i dali nam mnóstwo cennych wskazówek zupełnie za darmo, abyśmy mogli się rozwijać. A teraz chcemy przekazać to dobro dalej. Dzieliśmy się naszym doświadczeniem z innymi. Mamy pokłady sił, by robić swoje, a potem dzielić się tym wszystkim z innymi projektantami w Korei. To właśnie jest dla nas design.
 
Reebok: Wspólne działania mają ogromną moc. Co powiedziałbyś osobie, która chce się bardziej zaangażować w ważną dla siebie sprawę, by móc tworzyć i pozostawić po sobie jakiś ślad? 
 
Kang: Jeśli to miałaby być tylko jedna rada: musisz się zastanowić, jak chcesz to pokazać. Chodzi o czyny, nie o słowa. Nie mówię ludziom, że tworzę z odpadów. Chcę, by ludzie widzieli w tym piękno. I to jest mój cel. Chcę, żeby ludzie sami odkryli, że moje projekty powstały z odpadów, bo to jest jedyna droga do prawdziwego olśnienia i zrozumienia tego, co chcę przekazać.
Style / grudzień 2020
Youngmin Kang